четверг, 2 февраля 2017 г.

Про час та ефективність



Рівно п`ять місяців в Нідерландах - це шикарний привід почати ділитися враженнями. А їх зібралась справжня купа – навіть попри те, що з країною цією я була близько знайома ще задовго до свого переїзду. 

Власне, саме про час сьогодні і хотіла би розказати. Бо сприймається він тут ну зовсім по-іншому, ніж в Україні.


Знаєте, що це?

Це скріншот з мого телефону, зокрема з додатку 9292. Цей додаток стоїть в телефоні майже кожного, хто живе в Нідерландах, і дозволяє всім оптимізувати свої пересування по країні громадським транспортом аж до останньої секунди.

Наприклад, на скріншоті - мій маршрут на завтра. GPS визначив, де я є, сама ввела, куди мені треба і о котрій точно я маю там бути – клік! – і повний маршрут з інструкціями (включаючи номери платформ і тривалість пішого переходу в хвилинах) вже в моєму телефоні. В даному випадку це тільки поїзд, але взагалі додаток враховує всі наявні засоби транспорту. Навіть пароми.

До чого це я, спитаєте ви? Власне, до того, що в тому, як працює цей додаток, і є все ставлення голландців до часу. Пунктуальність та ефективність тут зведені в абсолют. Передусім в тому, що стосується ділових зустрічей. 

Їх прийнято призначати заздалегідь, з точністю до хвилини. Мені спочатку було дуже дивно бачити, як люди можуть за три тижні до дати домовлятися зустрітись в мітинг-румі BR140 о 12:25. Перед такою зустріччю постійно била себе по руках, щоб не написати людині і не перепитати, чи все в силі. Але тут таке може сприйматись навіть як образа. «Навіщо ти мене питаєш, чи не змінилось щось? По-перше, ми ж домовились, а по-друге, якби щось і змінилось – ти б дізналась перша». Логічно? Логічно. Але все одно перший час було дуже незвично.

Те ж саме правило граничної ефективності діє і під час самої зустрічі. Щоб тебе сприймали серйозно, висловлюватись треба чітко, послідовно, без зайвого бла-бла-бла. Якщо є порядок денний зустрічі – то відходити від нього вважається дуже поганим тоном. Але перевага в тому, що ділові зустрічі тут, як правило, проходять без сюрпризів, тому ти завжди заздалегідь знаєш, до чого готуватись. Порада-бонус: якщо на співбесіду з приводу роботи ти запізнився більше ніж на 10 секунд – про job offer можеш забути. Якщо прийшов на 10 хвилин раніше – теж. Бо кому потрібні працівники, які не знають цінності часу і не можуть раціонально їм розпорядитися?

На перший погляд може здатися, що все це вже трошки «занадто». Але згодом розумієш, чому саме люди так працюють. Тому що до особистого часу тут ставляться наче до святині - отже, робочий час намагаються організовувати так, щоб не довелося жертвувати жодною хвилиною часу «овертайму».

У голландців є давня сімейна традиція – «вечеря о 6-ій». Це означає, що, щоб не сталося, але ти просто зобов`язаний повернутися додому до 6-ої і сісти повечеряти зі своєю родиною. Причому традиції цієї притримуються її навіть ті, у кого і близько немає сім`ї.  
Але для того, щоб гарантовано бути вдома до вечері, треба завчасно евакуюватися з роботи. Тому рівно о 5-ій вечора (за дуже рідкими виключеннями) всіх дружньо змітає з офісів. Будівлі зачиняються, світло гаситься, і «закінчив чи не закінчив - до побачення до ранку». В цьому, власне, і секрет нечуваної ефективності в усьому: якщо у тебе жорстко обмежений час, протягом якого ти можеш працювати, то автоматично привчаєшся планувати кожну хвилину.

Країною ходять байки, що деякі вже «дійшли до ручки», і призначають в гугл-календарі навіть романтичні побачення. На власні очі не бачила, але якщо колись і стикнусь з таким – не сильно і здивуюсь. Втім, треба зазначити такий екстремізм в питаннях планування часу притаманний «чистим» голландцям. Але таких тут стає все менше і менше. Країна –  багатонаціональна та мультикультурна, і кожна з нацменшостей неодмінно привносить щось своє. Але це вже тема для окремої розмови. (тут мала бути запланована дата релізу, але її не буде: україномовний блог – українські правила 😉). Тому просто слідкуйте за оновленнями. Далі буде.

Комментариев нет:

Отправить комментарий